Niska czy wysoka rata leasingowa

Co to w ogóle jest leasing

Jest to sposób finansowania inwestycji zewnętrzny. Działa to w sposób następujący: osoba prowadząca działalność gospodarczą zgłasza się do przedstawiciela firmy leasingowej z chęcią pozyskania jakiegoś środka trwałego np. samochodu osobowego. Przedstawiciel firmy leasingowej, jak np. Millennium Leasing, prosi klienta o podanie danych firmowych, które później wprowadza do systemu informatycznego. Natychmiastowo przygotowuje kilka wielowariantowych kalkulacji wstępnych, które obrazują jak wyglądałby cały proces leasingowania, a więc mowa tutaj o liczbie rat, czasie trwania umowy leasingu itd. Dodatkowo przedstawia także wzór umowy leasingowej i Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Klient zabiera sobie to wszystko do analizy i jeśli odpowiada mu to co widzi to zgłasza się ponownie z PIT-em z roku ubiegłego, obrotami firmowymi w bieżącym roku oraz zeznaniem majątkowym. Przedstawiciel leasingowy weryfikuje te dane i następnie tworzy ostateczną wersję umowy leasingu. Jeśli wszystko odpowiada klientowi to podpisuje się umowę. Jeśli leasingujemy wyprodukowany już samochód osobowy to cała procedura od pierwszego kontaktu do odbioru auta może zamknąć się nawet w trzech dniach roboczych.

Niska czy wysoka rata

Trzeba również odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Czy leasingowane auto chcemy wykupić po zakończonej umowie leasingowej czy nie. Jeśli nie chcemy to warto skorzystać z finansowania leasingowego niską ratą, a więc rozwiązania w którym w trakcie trwania umowy spłacamy niewiele ponad czterdzieści procent początkowej wartości finansowanego przedmiotu. W tym rozwiązaniu wpłata początkowa jest zwykle bardzo niska lub nawet zerowa, a wykup ogromny. Raty także są niskie, a cały leasing trwa około 2-3 lat. Po tym czasie oddajemy auto i możemy np. podpisać umowę leasingową na zupełnie inny samochód. Jeśli jednak chcemy wykupić samochód po zakończeniu umowy leasingu to najbardziej optymalnym rozwiązaniem bez wątpienia będzie leasing wysokiej raty, gdzie wpłata początkowa może być wysoka (nawet 30-40 procent), raty wyższe a okres leasingu dłuższy, za to wykup albo bardzo niewielki albo wprost zerowy – zależnie od tego ile spłaciło się w trakcie umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

six − one =